O stronie i jej autorze


Ta strona jest poświęcona kolejom wąskotorowym na Pomorzu Środkowym i Zachodnim. Jeszcze kilka lat temu działały w regionie 3 wąskotorówki:

-Gryficka

-Koszalińska

-Stargardzka

Dziś w pełni funkcjonuje tylko kolej gryficka. W Koszalinie wolontariusze walczą o uruchomienie linii do Rosnowa zaś kolej stargardzka, no cóż, zdewastowana, rozkradziona i pozbawiona dużej części torowiska nie ma-niestety- dużych szans na szybką reaktywację.

Mimo, że wiele już napisano o pomorskich wąskotorówkach, postanowiłem zająć się ich losami. Na stronie można przeczytać wspomnienia z najlepszych czasów funkcjonowania kolejek, zobaczyć zdjęcia a także materiały filmowe ilustrujące ostatnie lata działalności wąskotorówek. Wszystko po to, aby zachować w ludzkiej pamięci obraz pracowitych kolejek, które służyły ludności Pomorza przez ponad 100 lat.

Na stronie znajdują się również materiały dotyczące innych kolei wąskotorowych działających w Polsce. Nie może zabraknąć także kolejek przemysłowych: cegielnianych, torfowiskowych i innych, które uzupełniają ten barwny krajobraz kolejowy.

Dodatkowa oferta skierowana jest do tych wszystkich, którzy szukają oryginalnej, niepowtarzalnej pamiątki związanej z kolejami wąskotorowymi w Polsce.

Sam zainteresowałem się wąskotorówkami dzięki rodzicom. Otóż któregoś dnia dowiedziałem się od moich rodziców, że w latach swojej młodości podróżowali często koleją wąskotorową. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie miejsce. Otóż jeździli wąskotorówką z ...Kołobrzegu do Gościna. Podążyłem tropem tych wspomnień...


kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa kolej-waskotorowa